| Nom de produit: | ultraSPORTS Barre Protéinée Glucidique - PERFORM ultraBar - 40x30g |
| Marque: | ultraSPORTS |
| Numéro d’article: | ULS130698 |
| Produit bio: | No |
| Activité: | Nutrition |
| Propriétés des aliments : | Glucide, Protéine |
| Mode d'alimentation: | Végétarien, sans huile de palme |
| Goût: | Sucré |
| Avant/pendant/après: | Tandis que |
| Type d’aliments: | Traverse |
| Contenu: | 1200g |
| Année du modèle: | 2026 |
| Poids: | 30g |
| Source de l'indication de poids: | Fabricant |
| Page du fabricant: | http://www.ultra-sports.de/ |
| Ingrédients : | 16% apricot fruit preparation (apple juice concentrate, apple puree concentrate, 2% apricot juice concentrate, citrus fiber, gelling agent: pectin; acidifier: citric acid; sugar cane fiber, natural flavor, antioxidant: ascorbic acid), marzipan (sugar, almonds, humectant: Sorbitol, invertase; invert sugar syrup, glucose syrup), cornflakes (corn semolina, sugar, barley malt, salt), invert sugar syrup, 11% whey product, glucose syrup, whole milk powder, 5% whey protein, milk protein, canola oil, wafers (potato starch, corn starch, emulsifier: Sunflower lecithin), sunflower protein, maltodextrin, sweet whey powder, milk caramel powder (sugar, skim milk powder), natural flavor, emulsifier: sunflower lecithin; acidifier: citric acid. May contain traces of peanuts, other nuts, wheat, oats and soy. |
| Tableau nutritionnel : | Nutrition information per 100 g |