Das
<\/p>
Specialized stands for quality and that's not just a claim, it's a commitment. That's why Specialized gives you a lifetime warranty on ALL Specialized-branded frames & forks. Just register your product at Specialized within 90 days after purchase. To make this step easier, BIKE24 delivers all Specialized bikes with a QR code. Simply scan the QR code and go directly to the Specialized website, which has all the information you need about bicycle registration. For Specialized Turbo e-bikes & e-bike frames, the Mission Control app is required for registration.<\/p>
| Produktname: | Specialized STUMPJUMPER 15 EVO EXPERT - 29" Carbon Mountainbike - 2026 - gloss nebula metallic / dolomite metallic |
| Hersteller: | Specialized Bikes |
| Artikelnummer: | SBC731799 |
| Aktivität: | Radfahren |
| Geschlecht: | Herren |
| Material: | Carbon |
| Radsport Einsatzbereich: | MTB, Enduro |
| Naben: | DT Swiss 370 |
| Speichen: | Sapim Force |
| Felgen: | Roval Traverse | Hookless | AL | 30-622 | Tubeless Ready | 15x110mm |
| Kette: | Shimano XT M8100 |
| Kassette: | Shimano XT M8200 |
| Schalthebel: | Shimano XT Di2 |
| Schaltwerk: | Shimano XT Di2 |
| Innenlager: | Shimano BB-MT801 |
| Kettenblatt Abstufung: | 32 |
| Kurbel: | Shimano XT |
| Bremsen: | Shimano Deore XT |
| Sattelstütze Modell: | PNW Loam Dropper |
| Sattel: | Bridge Comp |
| Lenker: | Specialized 6000 AL | 6° Upsweep | 8° Backsweep |
| Vorbau: | Trail | 35mm |
| Gabel: | FOX FLOAT 36 Performance Elite | GRIP X2 |
| Rahmen: | FACT 11m Carbon | Trail Geo | SWAT | 12x148mm | UDH |
| Schaltsystem (Hersteller): | Shimano |
| Abstufung Kassette: | 10-51 |
| Schaltungsart: | Kette - Elektronisch |
| Art der Bremse: | Scheibenbremse |
| Laufradgröße: | 29" (622mm) |
| Griffe: | Deity Lockjaw |
| Dämpfer: | FOX FLOAT X Performance Elite | Specialized GENIE | Ride Dynamics Trail Tune |
| Sattelstütze: | Dropper Post |
| Hinterbau: | Gefedert |
| Federweg Gabel: | 160mm |
| Reifen: | Butcher | GRID TRAIL | 29x2.40" / Eliminator | GRID TRAIL | 29x2.40" |
| Federweg Rahmen: | 145mm |
| Bremsbetätigung: | Hydraulisch |
| Modelljahr: | 2026 |
| Kollektion: | Ganzjährig |
| Farbe: | Lila |
| Gabel Bauart: | klassische Federgabel |
| Gewicht: | 14480g |
| Herstellerartikelnummer: | 93326-30 |
| Zugverlegung: | intern |
| Quelle Gewicht: | Hersteller |
| Produktserie: | Specialized - Stumpjumper |
| Schaltstufen: | 1 x 12 |
| Rahmenform: | Diamant |
| GTIN: | 196625238581, 196625238550, 196625238598 |
| Herstellerseite: | http://www.specialized.com |